Net Bitcoin ETF Çıkışları Devam Ediyor: İşte Beklenenler!

Bu hafta, Bitcoin Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler) piyasasında önemli bir türbülansa tanık olundu ve toplam net çıkış 900 milyon dolara yaklaştı. Üstelik bu, Bitcoin (BTC) fiyatındaki geri çekilme ve kripto piyasasının çöküşüyle örtüşüyor. Bu çıkışlara en büyük katkıyı sağlayan, Ocak 2024 lansmanından bu yana toplam 14 milyar dolarlık şaşırtıcı çıkışlar gören Grayscale Bitcoin ETF (GBTC) oldu.

Spot Bitcoin ETF’leri tüm hafta boyunca çıkış kaydediyor

BTC ETF’leri bu hafta 888 milyon doların üzerinde çıkış kaydetti. 22 Mart Cuma günü, Spot Bitcoin ETF’leri 51,6 milyon dolarlık önemli bir net çıkış yaşarken, GBTC tek başına 169 milyon dolarlık tek günlük çıkış kaydetti. Buna karşılık, BlackRock’un ETF’si (IBIT) minimum düzeyde net giriş gözlemleyerek olumsuz etkinin bir kısmını hafifletti.

Bitcoin’in şu anda 1,259 trilyon dolarlık piyasa değeriyle 64.051 dolardan işlem gören fiyat baskısına rağmen analist Michael van de Poppe, BlackRock’un Spot Bitcoin ETF’lerine tutarlı girişlerini devam eden kurumsal satın alma faaliyetinin olumlu bir işareti olarak görüyor ve piyasa döngüsünün henüz bitmediğini öne sürüyor.

GBTC’de ısrarlı çıkışlar

GBTC’nin ısrarlı çıkışları, Bitcoin ETF piyasasını olumsuz etkilemeye devam ediyor. 21 Mart Perşembe günü, haftada toplam 1,8 milyar dolar olmak üzere 359 milyon dolarlık önemli bir çıkış daha yaşandı. Dahası, Bitcoin ETF çıkışları hızlanarak 21 Mart’ta 95 milyon dolara, 20 Mart’ta ise 261 milyon dolara ulaşarak üç günde toplam 742 milyon dolara ulaştı.

GBTC, 20 Mart Çarşamba günü tek günlük 386 milyon dolarlık kayda değer bir çıkışla karşı karşıya kalırken, IBIT 49,28 milyon dolarlık önemli bir giriş kaydederek toplam tarihsel net akışını 13,09 milyar dolara çıkardı. Ancak merkez bankasının eylemlerine ilişkin endişeler bu hafta ETF girişlerinin kurumasına neden oldu.

Piyasa duyarlılığında son durum nedir?

Bitcoin ETF’lerinin 19 Mart Salı günü art arda günlerce toplam 326 milyon dolarlık çıkış yaşamasıyla piyasa duyarlılığı değişiyor gibi görünüyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi, kurumsal yatırımcılar, FOMC’nin 20 Mart’taki kararı öncesinde temkinli görünüyordu. Bu, çoğu ETF’de zayıf girişlere yansıdı. GBTC’nin sıkıntıları Salı günü 444 milyon dolarlık büyük bir çıkışla devam etti ve kayıplarını daha da artırdı.

Aksine, BlackRock’un Bitcoin ETF’si 18 Mart Pazartesi günü yeniden ivme kazanarak 451,5 milyon dolarlık giriş kaydetti. Bu da diğer ETF’lerdeki minimum girişlerle tezat oluşturuyor. Bitcoin, bu ayın başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.836 dolara ulaştıktan sonra yakın zamanda büyük bir geri çekilme kaydetti. BTC fiyatı 61.000 doların altına düştü ve artan volatilitenin ortasında yeniden 67.000 doların üzerine çıktı. Ancak Bitcoin fiyatı toparlanmaya rağmen yeniden 65.000 dolar seviyesine geriledi.

Bitcoin’in değerindeki son toparlanma short squeeze ile karşılandı. Coinglass’a göre, BTC için 48,31 milyon dolarlık toplam tasfiyeden yaklaşık 30,68 milyon dolarlık kısa tasfiye kaydedildi. Bu kısa pozisyondaki yatırımcıların potansiyel kayıpları azaltmak için pozisyonlarını geri satın almaları bekleniyor. Üstelik bu hamle, Bitcoin fiyatını anlık olarak daha yüksek seviyelere çıkarabilir ve daha sonra büyük bir düzeltmeyle birlikte gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x