Boston’da Bir İlk! Genetiği Değiştirilmiş Domuz Böbreği İnsana Nakledildi

Hastaneden yapılan açıklamada, cerrahların 16 Mart’ta genetiği değiştirilmiş bir domuz böbreğini naklettiği 62 yaşındaki Richard Slayman’ın durumunun iyiye gittiği ve yakın zamanda taburcu edilmesinin beklendiği bildirildi.

Ameliyat, yaklaşık dört saat sürdü. Nakledilen böbreğin düzgün çalıştığı ve idrar üretimi gerçekleştirdiği açıklandı.

62 yaşındaki Richard (Rick) Slayman’ın, kronik böbrek hastalığının en yaygın nedenlerinden olan tip 2 diyabet ve yüksek tansiyonu bulunuyordu, ameliyat sonrası başarılı bir iyileşme süreci geçirdi.

‘İNSAN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ DOMUZ ORGANINA TEPKİ VERİYOR’

Bu tür bir nakil, uygun insan donör organı sıkıntısı nedeniyle bilim insanlarının uzun yıllardır araştırdığı ksenotransplantasyonun (hayvan organlarının insanlarda kullanılması) önemli bir adımını temsil ediyor. Ancak, domuz organlarının insan vücuduna nakledilmesi halen büyük engellerle karşı karşıya. Massachusetts General Hospital Organ Nakli Merkezi Direktörü Joren Madsen, “Kolay olsaydı, çoktan yapmış olurduk ama değil. İnsan bağışıklık sistemi, domuz organına inanılmaz derecede şiddetli tepki veriyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

SON ÇARE ‘MERHAMETLİ KULLANIM’

Bununla birlikte Slayman’a 2018 yılında hastanede böbrek nakli yapılmış, ancak başarısızlık belirtileri görülmesi üzerine geçen yıl tekrar diyalize girmek zorunda kalmıştı. Ne yazık ki diyaliz komplikasyonlara neden oldu; hastanın kan damarları pıhtılaşıyor ve iflas ediyordu. Bu noktada Slayman’ın doktorları ona domuz böbreği naklini önerdi. Normal şartlarda bu tip bir önerinin kabul edilmesi mümkün değil fakat ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bu tip özel, yaşamı tehdit eden ve başka bir seçeneğin olamadığı durumlarda deneysel tedavinin kullanılması için “merhametli kullanım” izin verebiliyor.

Nakil sonucunda Slayman’ın durumu iyi ve böbrek çalışıyor olsa da uzun vadeli sonuçlar henüz belli değil. Bilim insanları tahminde bulunmanın zor olduğu, çok fazla bilinmeyen faktörün olduğunu ve bunun ilk defa yapıldığını söylüyor. Ameliyat ve prosedür, Slayman’ın tekrar diyalize girmesi gerekmezse başarılı sayılacak. Ekip, domuz böbreğinin Slayman’ın sağlığını iyileştirmesini ve bağışlanan başka bir insan böbreği alması için ona zaman kazandırmasını umuyor. eGenesis tarafından daha önce yapılan klinik öncesi testlerde böbreğin iki yıldan daha fazla bir süre normal şekilde çalıştığı görülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x