Borsa Cuma Günü Uçarsa Şaşırmayın

Türkiye 2 yıldır kara para aklama ve terörün finansmanı endişeleri gerekçeleriyle gri listedeydi. Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF), geçtiğimiz ay Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasına yönelik karar alınması için Türkiye’ye müfettiş göndermişti.

Bu ziyaret sonrası 28 Haziran Cuma günü Türkiye’nin gri listeden çıkışına kesin gözüyle bakılıyor.

BORSA NASIL TEPKİ VERECEK?

Haziran ayında Borsayı negatif etkileyen birçok etmene rağmen endeks 10 bin 899 puanla tüm zamanların zirvesine yükseldi.

Yılın ilk yarısında S&P ve Fitch Türkiye’nin notunu yükseltirken Moody’s ise görünümü durağandan pozitife çıkarmıştı. Uzmanlar yılın geri kalanında yeni not artırımları olabileceğini söylüyor.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre;

Tüm bu etkenlere ek olarak 28 Haziran’da karara bağlanacak olan Türkiye’nin gri listeden çıkışı sonrası TL varlıklara ilginin artabileceğini söyleyen uzmanlar, Borsa İstanbul’da yeni rekorların kırılabileceğine dikkat çekiyor.

Borsada kartları yeniden dağıtma gücüne sahip bir gelişme olarak görülen gri liste kararı 28 Haziran tarihinde netliğe kavuşmayı bekliyor. Türkiye’nin Ekim 2021’den beri dahil olduğu gri listeden çıkarılmasıyla beraber ortodoks politikalara geçiş süreciyle gelen yabancı yatırımcıların Türkiye’ye sermaye akışlarında ivmelenme görülmesi bekleniyor. Ayrıca gri listedeki ülkelere uygulanan politikaların kaldırılması ithalat ve ihracatçı şirketleri pozitif anlamda etkileyebilir. Diğer taraftan yabancı sermaye yoluyla start-up fonlamalarında artış gözlemlenebilir. Tüm bunların yanında yabancı sermaye akışının hızlanmasıyla beraber Türk Lirası’nın istikrarı enflasyonla mücadelede önemli rol oynayabilir. Hem yabancı sermaye akışının hızlanmasıyla beraber cari açık tarafındaki olumlu gelişmeler, hem de Türk Lirası’na artan teveccüh ile beraber kurun enflasyonla mücadelede etkin rol oynaması politika faizinin daha erken indirilmesine sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x